Wskazania do wykonania badania kardiologicznego u psa
Większości osobom wizyta u lekarza weterynarii kojarzy się głównie ze sterylizacją i bardziej ogólnymi badaniami zdrowia pupila. W rzeczywistości jednak oprócz podstawowych badań właściciele psów i kotów mogą wybrać się ze zwierzakiem także do okulisty, ortopedy, a nawet kardiologa. Obecnie konsultacja kardiologiczna jest jednym z najważniejszych badań jakie można wykonać. Kiedy jednak istnieją wskazania do wykonania takiego badania u psa czy też kota?
Obecnie w Polsce wykonywanie badania kardiologicznego u pupili nie jest obowiązkowe, nawet w przypadku ras, u których istnieje zwiększone prawdopodobieństwo występowania wad wrodzonych. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby właściciele takich ras zapisywali się na rutynowe badania w kierunku chorób dziedzicznych serca. Dotyczy to między innymi zwężonej tętnicy płucnej, tetralogii Fallota czy też niedomykalności zastawek.
Wskazaniem do wykonania badania kardiologicznego są również choroby naczyń czy też zapalenie mięśnia sercowego. Objawy często nie są do końca widoczne, jednak do najbardziej charakterystycznych i niepokojących zmian w zachowaniu zwierzęcia należą między innymi wysoka nietolerancja wysiłkowa, czyli niechęć do wysiłku lub przedłużony odpoczynek, duży kaszel oraz duszność. W tym przypadku wizyta u psiego kardiologa jest koniecznością, a badanie powinno być wykonane jak najszybciej.
U psów i kotów często występujące choroby kardiologiczne to również nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca czy też występowanie pasożytów – nicieni sercowych. Nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia rytmu serca to poważne dolegliwości, zarówno u pupili, jak i ich właścicieli. Objawy czasem potrafią by niezauważone, dlatego warto przyjrzeć się swojemu zwierzakowi i sprawdzić czy nie zmaga się z kołataniem serca czy też nadmiernym sapaniem lub dyszeniem po wysiłku. Niektóre z tych objawów mogą być podobne do normalnego zachowania pupili, dlatego zalecane jest obserwowanie swoich zwierzaków i regularne odwiedzanie lekarza weterynarii, który pomoże i w razie niepokojących sytuacji zaleci wizytę u kardiologa.