Szczepienie ochronne u zwierząt domowych
Szczepienie zwierząt, tak jak w przypadku ludzi, stosuje się w celach profilaktycznych, aby zapobiec rozwojowi poważnej choroby lub złagodzić jej objawy i powikłania, gdy wystąpi. Właściciele psów z pewnością wiedzą, że szczepienie przeciw wściekliźnie ich pupili jest obowiązkowe i regulowane prawem. Jakie jeszcze są dostępne i zalecane szczepienia dla wszystkich zwierząt domowych?
Szczepienia dla psów
Podstawowym szczepieniem jest oczywiście szczepienie przeciw wściekliźnie. Zabieg ten należy powtarzać co roku, gdyż taka jest trwałość szczepienia, aby pies był pod stałą ochroną. Ze względu na możliwość zarażenia człowieka, a co za tym idzie zagrożenie życia, jest ono obowiązkowe i regulowane prawem, a jego brak może mieć poważne konsekwencje prawne. Wśród powszechnych chorób, szczególnie niebezpiecznych dla szczeniąt jest parwowiroza, nosówka i choroba Rubatha. Szczepienia chroniące przed tymi chorobami nie są obowiązkowe, lecz zalecane ze względu na duże zagrożenie zachorowalnością i ryzyko powikłań. Wykonuje się je w kilku seriach do 16 tygodnia życia szczeniaka, zgodnie z dobranym przez lekarza weterynarii harmonogramem.
Szczepienia dla kotów
W przypadku kotów nie ma żadnych obowiązkowych szczepień ochronnych. Dla zwierząt mających dostęp do swobodnego wyjścia na dwór zaleca się stosowanie szczepień przeciw wściekliźnie, ze względu na duże ryzyko kontaktu z chorym zwierzęciem. Popularnym zabiegiem ochronnym dla kotów jest szczepienie przeciw tzw. kociemu katarowi. Choroba o tak niewinnej nazwie może być poważnym zagrożeniem dla życia zwierzęcia. Ze względu na częstość zachorowalności kotów na zapalenia spojówek i górnych dróg oddechowych można zaszczepić je przeciw chlamydiofilozie, która jest przyczyną tych chorób.
Terminarz wszystkich szczepień ustalany jest indywidualnie i dobierany przez lekarza weterynarii do konkretnego zwierzęcia. Szczególnie ważne są one w przypadku szczeniąt i kociąt, które nie mają jeszcze w pełni rozwiniętej odporności. Należy zwrócić uwagę, by wszystkie zabiegi były przeprowadzane na zdrowych pupilach.