Od kiedy pies jest szczeniakiem?
Każdy, kto posiada psa, musi zdawać sobie sprawę z tego, że dorasta on zupełnie inaczej niż człowiek. Ludzie mają na to kilkanaście lat – czworonogi natomiast osiągają dorosłość w zaledwie kilka, maksymalnie kilkanaście miesięcy. W tym czasie dojrzewają nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. W bardzo krótkim czasie kształtują swoje charaktery, poznają świat i uczą się, czego nie wolno, a na co mogą sobie pozwolić.
Czy można określić konkretny wiek dorosłości?
Zdecydowanie nie. Bardzo dużo zależy od rasy psa, a raczej od tego, do jakiej wielkości mogą urosnąć. Rozbieżność jest bardzo duża, ponieważ najmniejsze rasy mogą osiągnąć dojrzałość już w wieku 8-10 miesięcy, a te najbardziej olbrzymie nawet w 24 miesiącu życia. Jak widać, nie można jasno określić, kiedy psy osiągają dorosłość, ponieważ jest to mocno indywidualna sprawa. Niektórzy twierdzą, że można w dużym zaokrągleniu podać, że około 12 miesiąca życia, jednak raczej nie jest to zbyt trafne.
Różne etapy życia psa
Zanim pies osiągnie dojrzałość, przechodzi przez kilka etapów, które są bardzo ważne i to jak je przeżyje, kształtuje jego późniejszy charakter. Pierwszym etapem jest etap noworodka, czyli około pierwsze dwa tygodnie życia szczeniaka. W tym momencie kształtują się jego zmysły – mimo że rodzi się „ślepy” i porusza się bardzo niezdarnie, to całkiem swobodnie potrafi się przemieszczać. Między 3 a 7 tygodniem przychodzi czas na psią socjalizację. W tym okresie coraz bardziej wyglądem czworonogi przypominają już dorosłe psy. Ich zachowanie również się zmienia, ponieważ podczas zabaw używają swoich kłów, więc uczą się, co to znaczy dawanie bólu i odczuwanie go. W tym czasie maluch powinien być przy matce i rodzeństwie, jeśli takie posiada. Nie można jednak zapominać, że człowiek również powinien być w pobliżu, jeśli czworonóg ma się do niego przyzwyczaić. Kolejny etap następuje między 7 a 12 tygodniem życia i określany jest jako socjalizacja z człowiekiem. Właśnie po 7 tygodniu życia piesek powinien trafić do nowych właścicieli, nie oznacza to jednak, że jeśli dłużej zostanie przy matce, będzie to nieodpowiednie czy krzywdzące dla pieska. W tym okresie powinno się pokazywać szczeniakowi, na co może sobie pozwolić, a co jest kategorycznie zabronione. Nie powinno się jednak do tego używać krzyku ani agresji. Etap dojrzewania trwa od około 6 miesiąca do… no właśnie do kiedy? Tak długo, jak pies będzie tego potrzebował.
Nie należy się martwić, że jeden pies dorasta szybciej, a drugi wolniej. Warto jest go obserwować i wspierać w rozwoju. Trzeba wziąć pod uwagę to, że bernardyn będzie dojrzewał dłużej niż na przykład pekińczyki. Nie ma w tym nic niepokojącego. Szczeniak jest bardzo wymagający, więc należy się skupić na tym by miał jak najlepszą opiekę.