Dlaczego nie można zostawić psa w samochodzie?
Zaczął się okres wakacyjny, a co za tym idzie niemal każdego dnia towarzyszą nam wysokie temperatury. Wybierając się na zakupy czy spacer zabieramy ze sobą swoje pupile, które w sytuacji, kiedy nie mogą wejść z nami do budynku, są pozostawione same sobie w aucie. Jest to najgorsze możliwe rozwiązanie, jakie tylko może przyjść właścicielowi do głowy, bowiem nieświadomie naraża swojego zwierzaka na utratę zdrowia bądź śmierć.
Szybki wzrost temperatury jest groźny
Mało kto zdaje sobie sprawę, że pozostawienie pupila w zamkniętym samochodzie na dłużej niż kwadrans może być dla niego zabójcze. Nawet jeśli człowiek nie odczuwa tak temperatury zewnętrznej, to zwierzak bez dostępu do świeżego powietrza i możliwości schłodzenia się może nawet umrzeć. Temperatura w pojeździe stojącym na słońcu bądź w delikatnie zacienionym miejscu i tak bardzo szybko wzrasta, w niektórych momentach nawet dwukrotnie w niecałe 30 minut. Nawet pozostawienie uchylonego okna nie jest w stanie zrekompensować psu dostępu do świeżego powietrza przez cały czas. Brak różnicy między temperaturą w samochodzie, a temperaturą powietrza sprawia, że pupil nie jest w stanie się ochłodzić.
Konsekwencje prawne zamykania zwierzaka w aucie
Od pewnego czasu policja znacznie baczniej przygląda się sytuacjom, kiedy to właściciele udają się na zakupy i pozostawiają pupila zamkniętego w samochodzie. Każdy przechodzień ma prawo wybić szybę, by uwolnić zwierzaka, ale także zgłosić taki fakt odpowiednim służbom. Narażenie zdrowia psa bądź doprowadzenie do jego śmierci poprzez pozostawienie go w zbyt wysokiej temperaturze jest przestępstwem. Wynika to z Ustawy o Ochronie Zwierząt, która jasno mówi o tym, że człowiek jest zobowiązany do zapłaty grzywny, a w szczególnych przypadkach może zostać również pozbawiony wolności. Dopiero tak drastyczne konsekwencje sprawiły, że rzeczywiście coraz rzadziej spotyka się zwierzaka zamkniętego w aucie.
Warto być świadomym właścicielem zwierzaków i dbać o ich zdrowie. Wysoka temperatura im nie sprzyja, dlatego na czas zakupów lepiej zostawić je w domu, niż skazywać na kilkugodzinną mękę w samochodzie.