Alergie pokarmowe u psów
O alergiach pokarmowych można usłyszeć na każdym kroku, nie każdy jednak wie, że dotyczą one również zwierząt a w tym bardzo często psów. Każdy, kto posiada czworonoga, powinien mieć na ten temat, choć minimalną wiedzę, aby w razie zaistnienia takiej alergii u swojego pupila szybko zareagować.
Alergia – co to takiego?
Alergia to nic innego jak nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego organizmu. Każdy zwierzak może inaczej zareagować na konkretny składnik, który jest dla niego alergenem. Alergia pokarmowa najczęściej objawia się zmianami skórnymi, o wiele rzadziej zaś zaburzeniami układu pokarmowego. Alergia pokarmowa, alergia kontaktowa, atopowe zapalenie skóry, alergiczne pchle zapalenie skóry – wszystkie te przykłady zalicza się do chorób alergicznych. Najczęściej pies ma alergię pokarmową przez białko, które znajduje się w wielu produktach np. mleku, ryżu, mięsie czy gotowych przysmakach. Zdarza się również tak, że alergia powstaje po spożyciu glutenu, który znajduje się między innymi w pszenicy, jęczmieniu czy życie.
Objawy alergii pokarmowych
Należy pamiętać, że każdy pies może inaczej przechodzić alergię, jednak najczęściej taka alergia objawia się między innymi świądem, łupieżem, lizaniem miejsc chorobowo zmienionych. Dodatkowo może wystąpić katar, kichanie, łzawienie czy biegunka, a nawet wymioty. Pierwsze objawy, które powinny wzbudzić czujność właściciela czworonoga, jest natarczywe drapanie się w okolicach szyi i głowy. Nie ma reguły co do wieku psa, w którym może pojawić się alergia. Zarówno młody, jak i stary zwierzak może mieć z nią problemy, jednak najczęściej występuje ona u szczeniaków do pierwszego roku życia, więc warto w tym okresie być szczególnie czujnym.
Jeśli zauważy się którykolwiek z objawów u swojego psa, warto jak najszybciej udać się z nim do weterynarza, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie. Najczęściej jest to dieta eliminacyjna, która polega na wykluczeniu z menu zwierzaka pokarmu, który go uczula. Najlepiej w tym okresie podawać psu produkty, które nie mają skomplikowanego składu i w bardzo krótkim czasie pozwolą znaleźć alergen.