Odrobaczanie zwierząt – jak często i dlaczego warto?
Odrobaczanie pupili to obowiązek każdego właściciela kota, czy psa. Często wykonywane jest ono bez większej refleksji, kiedy akurat się przypomni lub przy okazji szczepienia na wściekliznę. Ważne jest, by mieć świadomość, dlaczego odrobaczanie jest tak ważne dla zdrowia zwierzęcia, a nawet naszego i jak w prawidłowy sposób do niego podejść.
Jakie są objawy zarobaczenia psa?
Przede wszystkim należy zrozumieć, że nawet regularne odrobaczanie psa nie zabezpiecza go przed zachorowaniem, lecz usuwa z organizmu pasożyty i ich larwy znajdujące się już w ciele pupila. Możliwe jest, że pies już w dobę po spożyciu tabletki lub przyjęciu innej formy farmaceutyku będzie miał kontakt z pasożytami, które przedostaną się do jego organizmu. Nawet regularnie odrobaczając psa, należy dodatkowo obserwować jego zachowanie i wyłapywać niepokojące objawy. Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości w zachowaniu psa, stał się apatyczny, ma częste biegunki, saneczkuje, czy nadmiernie się ślini, jest bardzo prawdopodobne, że jego ciało zostało zainfekowane przez pasożyty. Zakażenie to jest niezwykle niebezpieczne w przypadku szczeniąt, gdyż może doprowadzić do zaczopowania układu trawiennego, a nawet śmierci.
Co zrobić, gdy podejrzewamy robaczycę?
Tak samo, jak człowiek, który źle się czuje, idzie do lekarza, psa należy zaprowadzić do zaufanej kliniki weterynaryjnej. Lekarz weterynarii będzie mógł wykluczyć pozostałe choroby, zleci wykonanie badania kału i na podstawie wyników zaproponuje sposób leczenia skierowany na konkretne pasożyty.
Jak często odrobaczać psa?
Możliwe są dwie drogi. Można podawać psu regularnie środek działający na najczęściej spotykane w ciele psów pasożyty. Należy powtarzać to działanie co najmniej raz na pół roku, a jeśli w domu są inne zwierzęta, dzieci lub osoby starsze to częściej. Można także zlecić badanie kału i dobrać środek skierowany na konkretny rodzaj tzw. robaków, znajdujących się w organizmie naszego zwierzęcia. W przypadku szczeniąt odrobaczanie należy przeprowadzać zdecydowanie częściej, co najmniej raz w miesiącu. Dodatkowo należy pamiętać, by odrobaczyć zwierzę przed szczepieniami (np. na wściekliznę).