Koci trądzik – jak pomóc futrzakowi?
Zwierzęta tak samo, jak i ludzie zmagają się z wszelkiego rodzaju schorzeniami i dolegliwościami. Niektóre choroby są dla nich bardzo niebezpieczne inne mniej. Trądzik to problem, który dotyka zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Nie jest to dolegliwość, która mogłaby zagrażać życiu, jednak bywa bardzo uciążliwa i lepiej wiedzieć jak z nią walczyć i w jaki sposób można pomóc swojemu pupilowi.
Czym jest trądzik i jak pomóc kotu?
Trądzik to dolegliwość dermatologiczna, która bardzo często dotyka koty. Nie jest to niebezpieczna choroba, najczęściej wystarczy tylko obserwacja, jednak nie wszystkie przypadki są takie same. Trądzik może mieć zmiany bakteryjne i wtedy należy już interweniować. Jak wygląda trądzik u kota? W okolicach pyszczka powstają czarne kropki i bywają one zaczerwienione. Zwierzak nie odczuwa z tego powodu żadnego dyskomfortu, jednak jeśli dojdzie do zakażenia bakteryjnego czy też zapalenia mieszków włosowych kot może odczuwać swąd lub ból. Bardzo często dzieje się tak, że przy zapaleniu mieszków, kotek zaczyna łysieć. Zarówno u ludzi, jak i u kotów może zdarzyć się tak, że trądzik jest jednorazową dolegliwością, jednak może on nawracać i wtedy należy działać. Jeśli trądzik występuje częściej i dochodzi do zmian, to do pomocy niezbędny może okazać się weterynarz. W klinice weterynaryjnej zostaną usunięte i oczyszczone zmiany. Dodatkowo może być koniecznie podanie antybiotyków. Specjalista może się zdecydować również pobrać posiew. Skonsultowanie się z kliniką weterynarii może okazać się również istotne, dlatego że pojawienie się czarnych kropek na pyszczku u kota wcale może nie być trądzikiem, a jakąś inną niebezpieczną chorobą. Weterynarz z całą pewnością będzie w stanie postawić prawidłową diagnozę i zacznie wprowadzać odpowiednie leczenie. Warto pamiętać, że koci trądzik nie jest zaraźliwy, nie przenosi się on na inne zwierzęta, jak i na ludzi, jeśli nie występują powikłania bakteryjne.
Jeśli posiada się w domu kotka, którego dotknęła taka dolegliwość, warto zadbać o większą higienę. Po każdym kontakcie z futrzakiem warto myć ręce i ograniczyć jego kontakt z innymi zwierzakami, jeśli istnieje taka możliwość. Trądzik nie jest niebezpieczny, jednak zachowanie ostrożności jest wskazane.