Koci trądzik – jak pomóc futrzakowi?
raz ze zbliżającą się wiosną i pojawiającym się na horyzoncie latem, na powierzchnię wychodzą najróżniejsze zwierzęta oraz owady. Niektóre z nich stanowią zagrożenie dla człowieka, ze względu na choroby, które przenoszą. Jednym z takich osobników jest kleszcz – od lat znany jako szkodnik i osobnik, który powinien być unikany. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę jak wielkim zagrożeniem jest jego obecność pod skórą człowieka.
Najpoważniejsze zagrożenia związane z kleszczami
Miejsce przebywania kleszczy przez wiele osób jest błędnie określane. Niektórzy wierzą, że przebywają one zarówno na drzewach, jak i w krzakach. Prawda jest jednak taka, że nie spadają one z wysoka – można znaleźć je w trawach i krzewach, które nie przekraczają metra wysokości. Wiele z nich przenosi czynniki chorobotwórcze, które mogą wywołać między innymi znane kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę czy też babeszjozę. Są to poważne choroby, których skutki mogą zagrać nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Najczęściej spotykaną chorobą jest jednak wymieniona borelioza. Borelioza u ludzi widoczna jest przede wszystkim na skórze, jednak zmiany chorobowe dotyczą również stawów, serca i układu nerwowego. Objawy występują już od trzeciego dnia po zarażeniu i mogą rozwijać się do miesiąca, a w cięższych przypadkach nawet do kilku miesięcy. Naszych czworonożnych przyjaciół dotyka jednak znacznie częściej babeszioza i tak samo jak borelioza może dawać objawy od kilku dni do kilkudziesięciu po kontakcie z pasożytem. Szybko wykryta pozwala na całkowity powrót do zdrowia, jednak zdarzają się i przypadki śmiertelne. W dzisiejszych czasach medycyna weterynaryjne jest dużo bogatszą dziedziną niż jeszcze kilka lat wcześniej, dostępne są tzw. „szybkie testy”, które pozwalają nam na skuteczniejszą walkę z przeciwnikiem, a przy okazji pozwalają wykluczyć za jednym razem inne choroby odkleszczowe tj. anaplazomę, boreliozę, ehrilichozę. Warto zwrócić uwagę na to, że pupile również mogą zostać zarażone, dlatego należy obserwować stan ich skóry tak dokładnie, jak swojej oraz stosować profilaktykę wobec kleszczy podając różnego rodzaju preparatu ku temu dostępne.
Kto jest narażony i jak się chronić?
Narażone najbardziej są osoby, które w okresie letnim często wybierają się na spacery do lasu lub obszarów z gęstą trawą. W szczególności dotyczy to właścicieli psów, którzy najczęściej wybierają się właśnie w takie tereny, oraz samych psów, które również mogą zostać zarażone. W związku z tym po spacerze zaleca się sprawdzać zarówno swoją skórę, jak i zwierzęcia, aby być pewnym, że nie zostało się ofiarą kleszcza.
Ochronić można się poprzez zakładanie warstw odzieży, zamiast wybierania się z odkrytymi ramionami lub nogami w takie tereny. Zarażenia uniknąć można także dzięki wybieraniu bardziej otwartych przestrzeni na spacery.
Czym jest trądzik i jak pomóc kotu?
Trądzik to dolegliwość dermatologiczna, która bardzo często dotyka koty. Nie jest to niebezpieczna choroba, najczęściej wystarczy tylko obserwacja, jednak nie wszystkie przypadki są takie same. Trądzik może mieć zmiany bakteryjne i wtedy należy już interweniować. Jak wygląda trądzik u kota? W okolicach pyszczka powstają czarne kropki i bywają one zaczerwienione. Zwierzak nie odczuwa z tego powodu żadnego dyskomfortu, jednak jeśli dojdzie do zakażenia bakteryjnego czy też zapalenia mieszków włosowych kot może odczuwać swąd lub ból. Bardzo często dzieje się tak, że przy zapaleniu mieszków, kotek zaczyna łysieć. Zarówno u ludzi, jak i u kotów może zdarzyć się tak, że trądzik jest jednorazową dolegliwością, jednak może on nawracać i wtedy należy działać. Jeśli trądzik występuje częściej i dochodzi do zmian, to do pomocy niezbędny może okazać się weterynarz. W klinice weterynaryjnej zostaną usunięte i oczyszczone zmiany. Dodatkowo może być koniecznie podanie antybiotyków. Specjalista może się zdecydować również pobrać posiew. Skonsultowanie się z kliniką weterynarii może okazać się również istotne, dlatego że pojawienie się czarnych kropek na pyszczku u kota wcale może nie być trądzikiem, a jakąś inną niebezpieczną chorobą. Weterynarz z całą pewnością będzie w stanie postawić prawidłową diagnozę i zacznie wprowadzać odpowiednie leczenie. Warto pamiętać, że koci trądzik nie jest zaraźliwy, nie przenosi się on na inne zwierzęta, jak i na ludzi, jeśli nie występują powikłania bakteryjne.
Jeśli posiada się w domu kotka, którego dotknęła taka dolegliwość, warto zadbać o większą higienę. Po każdym kontakcie z futrzakiem warto myć ręce i ograniczyć jego kontakt z innymi zwierzakami, jeśli istnieje taka możliwość. Trądzik nie jest niebezpieczny, jednak zachowanie ostrożności jest wskazane.