Higiena jamy ustnej kota i psa
emat higieny jamy ustnej zwierząt domowych wciąż jest często bagatelizowany i pomijany. Kliniki weterynaryjne coraz częściej starają się uświadamiać pupili w tej kwestii, wyjaśniając, dlaczego warto codzienne dbać o higienę zębów i dziąseł zwierzęcia. Jama ustna jest pierwszą linią obrony zarówno dla układu oddechowego, jak i pokarmowego, dlatego tak ważne jest jej zdrowie dla zapewnienia poprawnego funkcjonowania całego organizmu.
Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie jamy ustnej zwierzęcia?
O problemach zdrowotnych związanych z jamą ustną zwierzęcia mogą świadczyć najróżniejsze objawy, nie tylko te bezpośrednio związane z zębami, czy dziąsłami. Jednym z najczęściej występujących objawów choroby jamy ustnej jest nieprzyjemny zapach oddechu zwierzęcia – świadczyć on może o zalegającej na zębach płytce bakteryjnej, które powodują rozkład otaczających je tkanek. Stanom zapalnym często towarzyszą zaczerwienione dziąsła, czy nadmierne ślinienie się zwierzęcia. Kamień nazębny sam w sobie nie jest chorobą, jednak jego nierówna i porowata powierzchnia jest doskonałym miejscem dla rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów, dlatego należy również dbać o jego regularne usuwanie. Także apatia, niechęć do zabawy lub jedzenia są objawami, które towarzyszą chorobom jamy ustnej.
W jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej zwierzęcia?
O higienę zębów i dziąseł zwierzęcia można dbać w sposób aktywny i pasywny, które najlepiej wdrożyć już na samym początku opieki nad zwierzęciem. Higiena aktywna obejmuje przede wszystkim regularne i codzienne szczotkowanie zębów z pomocą specjalnej, bezpiecznej dla zwierząt pasty lub żelu. Nie wolno używać preparatów przeznaczonych dla ludzi, gdyż ich połknięcie może doprowadzić do zatrucia środkami chemicznymi. W razie potrzeby można smarować zęby i dziąsła zwierzęcia specjalnymi maściami hamującymi namnażanie się bakterii, a nawet o właściwościach bakteriobójczych. Pasywną formą ochrony jamy ustnej jest między innymi stosowanie przekąsek i specjalnej, stomatologicznej karmy. Należy jednak pamiętać, że ochrona pasywna powinna być jedynie uzupełnieniem aktywnego oczyszczania jamy ustnej zwierzęcia.
Dbając o higienę jamy ustnej zwierząt, należy pamiętać o regularnej kontroli jej stanu zdrowotnego, aby wykluczyć wszelkie czynniki chorobotwórcze. Przy okazji szczepień warto także kontrolować stan uzębienia u lekarza weterynarii.