Dlaczego warto mieć zwierze domowe?
Lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne to „efekt uboczny” posiadania w domu czworonożnego przyjaciela. Potwierdzają to nie tylko liczne badania naukowe, ale także prywatne opinie właścicieli Mruczków i Azorów. W poniższym artykule przybliżamy kilka korzyści, jakie niesie ze sobą bycie właścicielem psa lub kota.
Pomocne w terapii
Nie bez powodu zwierzęta pomagają ludziom borykającym się z różnorodnymi schorzeniami. Animaloterapia jest od wielu lat metodą uznawaną za niezwykle pomocą w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, dotkniętych m.in. zespołem Downa, dziecięcym porażeniem mózgowym czy autyzmem. Bliski kontakt ze zwierzęciem pozwala na rozluźnienie mięśni, przełamywanie lęków oraz polepszenie koordynacji ruchowej.
Bogatsze życie towarzyskie
Właściciele psów bardzo często poznają sąsiadów, którzy również regularnie wychodzą na spacer ze swoim pupilem. Bardzo często to zwierzęta są pretekstem do bliższego poznania się. Czworonożny przyjaciel potrafi jak nikt skrócić dystans i sprawić, że rozmowa na temat pobliskiego gabinetu weterynaryjnego czy najlepszej karmy, będzie się kleić!
Niższy poziom stresu
Ci, którzy po powrocie z pracy mogą usłyszeć mruczenie lub zobaczyć merdający psi ogon, są szczęśliwsi. Kontakt ze zwierzęciem redukuje poziom stresu i pomaga zapomnieć o stresach związanych z codziennością. Jest to też jeden z lepszych leków na samotność, ponieważ mając w domu zwierzę, zawsze jest się dla niego kimś ważnym i potrzebnym.
Ruch to zdrowie
Właściciele psów przynajmniej kilka razy dziennie muszą wyjść ze swoim pupilem na spacer. Dzięki temu pozostają aktywni fizycznie, co przynosi skutek w postaci niższej wagi, lepszej koordynacji ruchowej i możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
Wymienione w artykule zalety to zaledwie kilka z długiej listy. Warto je wziąć pod uwagę, w trakcie zastanawiania się nad stworzeniem dla zwierzęcia odpowiedzialnego i kochającego domu. Należy również pamiętać o tym, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemności, ale także obowiązki takie jak zapewnienie pupilowi odpowiedniej diety, regularne kontrole weterynaryjne czy spacery.