Biegunka u królików
Biegunka to dolegliwość, która może dotknąć zarówno ludzi, jak i zwierzęta i nie powinno się jej lekceważyć, szczególnie w przypadku królików. Są to zwierzęta delikatne, dla których rozwolnienie może okazać się bardzo niebezpieczne. Jakie są przyczyny biegunki u tych zwierząt i jak sobie z tym poradzić?
Przyczyny biegunki i jak sobie z tym radzić
Najczęściej bieguna u królików występuje z powodu nieprawidłowej diety lub zatrucia. Są to zwierzęta, które mają niesamowicie delikatną mikroflorę jelitową, więc trzeba na nie szczególnie uważać. Rozwolnienie może być spowodowane zmianą diety, czyli na przykład wprowadzenie zbyt dużej ilości świeżej trawy (najczęściej wiosną i latem) lub podanie pupilowi zanieczyszczonego innego pokarmu. Dodatkowo owoce i warzywa, które są pryskane, również mogą wywołać u królika takie dolegliwości. Niebezpieczne dla zdrowia królików są różnego rodzaju bakterie np. salmonella. Należy pamiętać, że biegunka może być spowodowana nie tylko problemami z układem pokarmowym, ale też źle pracującymi nerkami czy wątrobą. Dodatkowo bardzo ważne jest to, aby dbać o warunki, w jakich żyje zwierzak – klatka powinna być czyszczona regularnie, a pokarm, który nie został przez pupila zjedzony, należy wyrzucić. Istotne jest to, aby każdy właściciel zdawał sobie sprawę, że biegunka może być dla królika śmiertelnie niebezpieczna. Jest to dolegliwość, którą powinno się od razu skonsultować z weterynarzem. Mimo że w Internecie można natknąć się na wiele porad, jak wyleczyć zwierzaka domowymi sposobami, to jednak bez konsultacji ze specjalistą nie powinno się nic robić na własną rękę, ponieważ można bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Posiadanie zwierzaka to bardzo duża odpowiedzialność i trzeba zdawać sobie sprawę, że pupile mogą chorować i będzie im potrzebne specjalistyczne leczenie. Bardzo często wiąże się to z poniesieniem kosztów, jednak osoby, które kochają zwierzaki, zrobią dla nich wszystko. Warto przed podjęciem decyzji o posiadaniu zwierzaka zapoznać się z informacjami na temat tego, jakie ma predyspozycje do chorowania i jak się nim dobrze opiekować.